Historie i legendy związane z owocami Goji

Niewiele osób wie, że z jagodami goji łączy się bardzo wiele podań oraz legend. Warto odnotować, że jagody goji są znane chińskiej medycynie ludowej już od przeszło kilku tysięcy lat, nic zatem dziwnego, że od tego czasu wyrosło na jej temat wiele mitów oraz legend. Nie wszystkie są jednak prawdziwe. Poznaj najciekawsze z legend o jagodach goji!

Legenda Jagód Goji

Mało kto wie, że istnieje legenda o człowieku, który przeżył ponad ćwierć tysiąclecia! Chińskie podania wspominają o człowieku imieniem  Li Qing Yen, który według przekazów żył ponad 256 lat! Wydaje się to wielce nieprawdopodobne  ale  w każdej legendzie ponoć jest ziarno prawdy… a sprawa jest tym bardziej interesująca, że zainteresował się nią sam Ney York Times!

New York Times w jednym ze swoich wydań – konkretnie 6 maja 1933 roku na stronie 13-stej opublikował artykuł na tej niezwykłęj persony. Według artykułu opublikowanego przez NYT, Li Ching Yun przezył ponoć swoje 23 żony i doczekał się ponad 180 dzieci! Wydaje się to bardzo nieprawdopodobne, jak więc można się do tych rewelacji ustosunkować? Czy istnieją jakieś konkretne dowody potwierdzające tę niezwykłą historię?

Według zachowanych dokumentów Li Ching Yun (często jego imię wymienia się również jako  Li Qing Yen) był chińczykiem, który praktykował ziołolecznictwo. Ponad to według zachowanych dokumentów ten niezwykły człowiek praktykował sztukę Tao, medytację oraz sztuki walki. Ponad to cieszył się tak ogromnym autorytetem, że ponoć doradzał wojsku w sprawach taktyki oraz był trenerem sztuk walki.

Niewiele jednak wiadomo o początku życia mężczyzny, chociaż wiadomo, że zgodnie z podawaną przez jego metryką urodził się pod koniec XVII wieku! Przyjmuje się, że urodził się w Chinach, w prowincji Sychuan(Syczuan) – warto nadmienić, że to miejsce było zarówno miejscem jego urodzin jak i śmierci. Według zgromadzonych danych Li Quing Yen urodził się w roku 1677, a zmarł w roku 1827. Podania mówią, że już jako dziesięciolatek wyruszył w długą,  samotną wędrówkę i odwiedził spore terytorium Chin (m.in. Mandżurię, Kansu, Shansi, Tybet oraz Siam). Mówi się, że właśnie podczas tej wędrówki młody Li Quing zaczął zbierać zioła oraz praktykować ziołolecznictwo. Jednym z zachowanych dokumentów, które potwierdzały by (chociaż w niewielkiej części) długowieczność chińczyka jest chociażby zachowany w archiwach list gratulacyjny od samego cesarza, w którym… cesarz skłąda życzenia oraz gratulacje tej niezwykłej osobie z okazji 150 urodzin!

Jagody Goji – owoc długowieczności

Jaki był sekret domniemanej długowieczności Li Quing Yen’a? Sam zainteresowany radził ponoć, aby „zachować spokój serca, siedzieć jak żółw, poruszać się żwawo jak gołąb oraz spać jak pies”. Ponad to jak sam twierdził sekretem długowieczności jest dieta, oparta na ziołach oraz owocach (czyli na darach natury). Dieta długowieczności opierała się więc na ryżu i ryżowym winie, do tego oczywiście w skład diety wchodziły ziołowe ekstrakty oraz zupa z… jagód goji! Dzisiejsze opracowania naukowe przychylają się do stwierdzenia, że istotnie substancje zawarte w jagodach goji mogą przyczyniać się do opóźnienia procesów starzenia w stopniu znaczącym, owoce goji są ponad to jednym z silniejszych przeciwutleniaczy(antyoksydantów). Niestety wciąż wielu badaczy sceptycznie podchodzi do mądrości krzewionych przez stare pisma oraz podania ustne wywodzące się z czasów) starożytnych… a szkoda, bo wielce prawdopodobne, że sekret długowieczności leży tuż pod naszymi stopami, wyrasta z ziemi i jest dosłownie na wyciągnięcie ręki! Wszyscy, którzy wypróbowali na własnym organizmie zbawienne właściwości tych bezcennych jagód potwierdzają, że dzięki włączeniu do swojej diety tych niepozornych, niewielkich owoców znacząco poprawił się ich stan zdrowia oraz samopoczucie.

najzdrowszy owoc świata

najzdrowszy owoc świata

Reklamy

1 komentarz do “Historie i legendy związane z owocami Goji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s