Uprawa jagód goji

Czy wiesz w jaki sposó przebiega uprawa jagód goji? Co powoduje, że jagody goji zawierają tyle cennych składników odżywczych? Czy możliwa jest domowa uprawa tych bezcennych jagód? Jakie warunki sprzyjają uprawie jagód goji? Dowiedz się więcej na temat uprawy tych niezwykłych owoców!

Jagody Goji można wyhodować we własnym domu! Chociaż oczywiście efekt końcowy zależeć będzie od pracy jaką poświęcimy pielęgnacji roślinki, jednak z pewnością wyhodowanie własnego krzewu goji będzie się wiązało z olbrzymią satysfakcją, a efekty naszej pracy i poświęcenia z pewnością będą bardzo pożywne. Od czego jednak zacząć, aby rozpocząć przygodę z hodowlą tych niezwykłych roślin?

Nasiona goji

Nasiona jagód goji należy na początek umieścić na mokrym papierowym ręczniku bądź gazie nasączonej wodą i pozostawić na kilka godzin. Z reguły nasiona powinny kiełkować już po upływie 6-8 godzin, w niektórych przypadkach jednak będziemy musieli poczekać nieco dłużej. Sytuacja taka może nastąpić w przypadku, gdy nasze nasiona nie są pierwszej świeżości i były przechowywane w niezbyt sprzyjających warunkach. Jeśli nasionka mimo usilnych prób nie chcą „pękać”, wówczas zaleca się włożyć je bezpośrednio do wody na 2-3 godziny, a następnie postępować tak jak opisaliśmy to wcześniej: położyć na mokrym podłożu na 6-8 godzin.

Jeśli nasiona „puściły kiełki”, wówczas możemy przesadzić je do przygotowanych wcześniej doniczek. Dobrym rozwiązaniem jest napełnienie glebą plastikowych kubeczków jednorazowych. Dlaczego? Powód jest prosty – sadzonki z takich kubeczków bardzo łatwo jest przesadzić do większych doniczek jeśli nasze sadzonki osiągną określony rozmiar. Kiedy siewki osiągną około 10cm należy je rozsadzić do pojedynczych doniczek. Jeżeli nie chcemy równocześnie wysiewać wszystkich nasion, pozostałe należy przechowywać w temperaturze około +5˚C. Wysiew nasion na głębokość nie większą niż 5mm. Tak przygotowane doniczki ustawiamy w ciepłym ale zacienionym miejscu. Należy zwrócić uwagę by doniczki nie były narażone na bezpośrednie, silne słońce.

Uprawa jagód goji

Uprawa jagód goji

Jak postępować z sadzonką?

Krzewy Goji (łac.Lycium Barbarum) zwykle  osiągają wysokość 1-3 m. Same owoce jednak mają długość co najwyżej do 2 cm.Krzew Goji jest stosunkowo szybko rosnącym krzewem-pnączem (przyrasta 60-80cm w ciągu roku), wykorzystującym do wzrostu podpory. Dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych, w naszych warunkach krzew goji jest mrozoodporny, odporny na susze, zanieczyszczenie powietrza oraz inne niekorzystne czynniki. Krzew goji zaczyna kwitnąc od czerwca do września(pojawiają się wówczas przyjemnie pachnące kwiaty), owocuje zaś na przełomie października i listopada.Z dwuletniej rośliny można zebrać aż do 2 kilogramów smacznych oraz bardzo zdrowych owoców.

Reklamy

4 komentarze do “Uprawa jagód goji

  1. Proszę napisać jak naturalnymi składnikami dokarmiać roślinę aby dobrze owocowała i rosła.Piszecie o wszystkim ale o nawożeniu szczególnie naturalnym wcale.Emilia.

  2. Do Kłobuch mam wiele krzaków goji same sie rozsiewają na wiosne gołębiny obsypóje i nawozów wieloskładnikowych troszkę i obierki z domu ze wszystkiego podlewam dużo a krzewy ogromne owoców bardzo dużo tu kwiaty i owoce razem gałązki aż się uginają rozdaje krzewy bo mam małą działkę zime ;obkładam gałązkami swierka a 3 ma gałazkami i mam w zacisznym miejscu słonecznym życzę ci powodzenia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s